SIKÇA SORULAN SORULAR

*2023 BURSLULUK MÜFREDATI AÇIKLANDI*

 

Dersevde Mehmet Hoca soru cevap : 

 

*1. Bursluluğa kimler katılabilir ?*

Devlet okulunda okuyup 2022 Ocak-2022 Aralık ayı toplam gelirinin fert başıan düşen miktarı ................. 'yi ( Miktar 29 Mayısta Belli Olacak) Geçmeyen öğrenciler katılabilir.

 

*2. Başvuru nasıl olacak ?*

29 Mayıs Tarihinde okula gelecek olan yazıdaki formu  okuldan teslim alıp doldurup 2022 yılına ait  maaş bodrosu ile okulunuza evrakları teslim edeceksiniz. Okul komisyonu inceleme sonucu  başvurunuz  onaylayıp imzalı kağıt verecektir. 

 

*3. Bursluluk Müfredatı nedir ?*

Müfredat olarak sınav bitirdiğiniz sınıfta öğrenim gördüğünüz Türkçe, Matematik, Sosyal ve Fen derslerinden 25 'er soru olacak şekilde toplamda 100 soru olarak 2023 Yılına Özel Sadece *1.  DÖNEM MÜFREDATI* içermektedir.

 

*4. Çıkmış Soru Kitapçığında neden Sosyal de son 5 soru  aynı numaralı ?*

MEB bursluluk sınavında sosyal bilgilerin son 5 sorusu ile aynı soru numarasına sahip ve cevabı aynı şık olan ek  5 tane  Din  Kültürü sorusu eklemektedir buna joker soruda diyebilirsiniz. Bu soruların optikte tek bir işaretleme yeri vardır. Bu durum kafanızı karıştırmasın lütfen . Örneğin sosyalde 25. soru Türkiyenin Başkenti neresidir sorusu olsun doğru cevap ta B) Ankara olsun. 25. Din sorusuda Peygamberimiz Kimdir olsun. Bunun doğru  cevabı olan B) Peygamberimiz Muhammed (s.a.v.) olur. Yani öğrenci ister Sosyal  İster din 25. sorusunu  çözsün optiğe B  şıkkını işaretlemek zorundadır. Kazanan öğrencilerim bunu kontrol  etmek için kullandılar. 

 

*5. Süre ve Doğru Yanlış götürme durumu nedir ?*

Sınav Tek oturum Toplamda 100 soru ve 120 dk ( 2 Saat olarak planlanmıştır). 3 Yanlış cevap 1 Doğru  Cevabınızı Silmektedir.

 

*6.Burs miktarı ne kadar ve ne zamana kadar ?*

 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 24 Mayıs Tarihli açıklamasında İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı kapsamında, bu yıl 100 bin öğrenciye aylık 863 TL burs verileceğini ve deprem bölgesindeki öğrencilere 30 bin kontenjan ayrılacağını açıkladı. Bu burs Lise öğreniminiz bitene kadar aylık devam eden bir burstur.

 

*7. Çalışmalarımızı nasıl planlamalıyım ?*

 

Şu an internet ortamında bursluluk hazırlık olarak yayınlanan denemeler ki buna Geçen sene benim yaptığım ve hazır olan 30 ar denemede dahil malesef revizyon gerekli olan ve zaman kaybı olacak denemeler. Dersevde Mehmet Hoca olarak her hafta sonu  ücretsiz Bursluluk  denemelerim bu hafta sonu başlıyor. 1 Haziranda da kendi bursluluk kampım başlayacaktır. 2 senede kazanan öğrenci sayımız 3000' e yakın bu senede sınırda kalanlara garanti gözüyle bakıyorum . 

*8. Örnek sınav inceleyebilirmiyim ?*

 

Tabiki 2020 yılında pandemi zamanı yapılan Bursluluk müfredatı  da sadece 1. dönemdi. İnceleme için  linklere tıklayınız.

5. SINIF ÖRNEK

6.SINIF ÖRNEK

7.SINIF ÖRNEK

1 Haziranda az bir ücretle çocuğunuzun Bursluluğa çalışma görevini teslim  alıyorum. Hafta sonu  deneme olayı siteden ücretsiz ve sınırsız olacak fakat  özel  kampa alacağım öğrenci kontenjanın da 100 boşluğum var.

AKADEMİ TANITIM İÇİN LÜTFEN LİNKE TIKLAYINIZ!!! 

BU İŞİ PROFESYONEL YAPIYORUZ GEÇEN SENE KAZANANLARDAN BİR KAÇ MESAJ!!!