LGS SÜRECİ

 HERKESE HAYIRLI GÜNLER.

BEN MEHMET HOCA BU SENE 100 ÖĞRENCİNİN LGS SÜRECİNİ TAKİP EDEN MATEMATİK VE REHBER ÖĞRETMENLERİYİM. BİR LGS SÜRECİNİ DAHA GERİDE BIRAKTIK HEM BU SENE LGS'YE GİRECEK ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN HEM DE GELECEĞİN LGS ADAYI ARA SINIFLAR İÇİN KARŞILAŞACAKLARI DURUM HAKKINDA ŞİMDİDEN BİLGİ VE DENEYİMLERİMİ MADDELER HALİNDE AKTARMAK İSTİYORUM.

1- SINAV SORU DENGE DAĞILIMI
BUNDAN ÖNCEKİ LGS' DE MATEMATİK ANLAMINDA DİĞER DERSLERLE ÇOK NET AYRIMLAR VARDI. YANİ DİĞER DERSLERDEN ÇOCUKLAR ÇOK ZORLANMAZKEN MATEMATİĞE GELDİKLERİ ZAMAN ÇOK BÜYÜK SIKINTI ÇEKTİLER. BU SENE BU DENGE DİĞER DERSLERE DE KAYARKEN MATEMATİKTE SINAV SÜRECİNE GİREN HER ÖĞRENCİNİN YAPABİLECEĞİ SORU SAYISI 10'LARA KADAR ÇIKTI.

2- MATEMATİK SORULARI
LGS'NİN DİĞER LGS'LERE GÖRE MATEMATİK ANLAMINDA BİRAZ DAHA YAPILIR OLMASI GÖSTERDİKİ ÖĞRENCİLER SADECE YENİ NESİL ÇÖZMEYECEK, ÇÖZDÜKLERİ KAZANIM DÜZEYİ SORULARIDA ÖNEMSEYECEKLER. BU DURUMUN DEZ AVANTAJINI MALESEF İYİ ÖĞRENCİLERİMDE YAŞADIK. ÜST DÜZEY SORULARI ÇOK RAHAT YAPARKEN NERDEYSE TEOG AYARINDA SORULARI BASİT DİYE ÖNEMSEDEN ÇÖZMEYE ÇALIŞMIŞLAR DİKKAT GEREKTİREN KISIMLARDA ÇELDİRİCİ ŞIKKA ATLAYIP YANLIŞ YAPMIŞLARDIR.

3- MATEMATİK LGS YOL HARİTASI

LGS MATEMATİKTE ÜST DÜZEY ELEYİCİ SORULARA BAKTIĞIMIZDA TEMELİ ORAN, YÜZDE VE RASYONEL SAYILAR GİBİ 6.7. SINIF TEMEL KONULARINA DAYANIR. YAZIN KONULARI ÖNDEN BİTİRMEK İÇİN BİR ÇOK KAMPLARA KATILIP ÖNDE BAŞLAYIN REKLAMLARINA KAPILMAK YERİNE 7 TEMELİNİ SAĞLAM ATAN YENİ NESİL SORULARLA BAŞLAMAK DAHA MANTIKLIDIR. BURDA 2 HUSUS VARDIR YAZIN BİTİRİLEN ÜSLÜ, KÖKLÜ GİBİ KONULAR HEM ANLATIMI KOLAY HEMDE NET GETİRECEK POPÜLER KONULARDIR. ANLATAN ÖĞRETMEN İÇİN KOLAY KONU ÖĞRENEN KİŞİ İÇİN BAK ÖĞRENDİM KONULARIDIR. YİNE İYİ ÖĞRENCİLERİMDEN KONULARINI ERKEN BİTİREN VE SON 2 AY HİÇ KONU ÇALIŞMAYAN MALESEF SINAVDA DÖKÜLDÜ . BU SEBEPLE HER ŞEYİ EMİN ADIMLARLA SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE ZAMANINDA YAPMAK EN BÜYÜK BAŞARIDIR. SİZE TAVSİYEM HANGİ SINIFI BİTİRDİYSENİZ O KONULARI PEKİŞTİRMEK İÇİN YARDIM ALINIZ. BİR ÜST SINIFIN DERSLERİNİ ANLATIYORUZ ÇOCUĞUNUZ ÖNDE BAŞLASIN GİBİ POPULİST SÖYLEMLERE KAPILMAYIN. ÇOCUĞUNUZ KONUYU ÖĞRENMEYECEK SADECE DİNLEYECEK. GEÇEN SENE OKULDA BENİM 1 AYDA TOPLAM 20 SAATTE ANLATTIĞIM KONUYU ÖĞRENCİ YAZIN 2 SAAT DİNLEMİŞ DERSTE BEN BİLİYORUM DİYE GEZİYORDU YAZILIDAN DÜŞÜK ALDI . BU SEBEPLE HANGİ SINIF SEVİYESİ OLURSA OLSUN YAZIN YAPACAĞINIZ BOL BOL DENEME ÇÖZME VE KİTAP OKUMA OLSUN.

4- DOĞRU KAYNAK

GELDİK EN ÖNEMLİ NOKTAYA... MALESEF ÖZELİKLE LGS HAZIRLIKTA ZOR KİTAP İYİ KİTAP ZOR KİTAP ALAN ÖĞRENCİ İYİ ÖĞRENCİ- DİKKAT EDİN ALAN DİYORUM ÇÖZEN DEMİYORUM- ALGISI VAR. BU DA NE YAZIK Kİ DAHA KAZANIM DÜZEYİNDE SORULARI PEKİŞTİRMEDEN ÇOCUKLARIN HEMEN YENİ NESİL SORU ÇÖZMEYE ÇALIŞMASINA NEDEN OLUYOR VE BAŞTAN OTURTMADAN GEÇİLEN KONULAR DENEME DE VE LGS DE ÖNÜNE GELDİĞİNDE VAROLAN BİLGİ PEKİŞMEDİĞİNDEN SORUYA YANSITIP SORUYU ÇÖZMESİ ZORLAŞIYOR. BU SEBEPLE LÜTFEN KAZANIM SORULARINDAN DAHA FAZLA KİTAP BULUNDURUN. ÇOCUĞUNUZUN BOŞ YENİ NESİL KİTAPLARI OLACAĞINA ESKİMİŞ KAZANIM KİTAPLARI OLSUN.

5- DERS ÇALIŞMA KÜLTÜRÜ

ÖZELİKLE LGS DE BAŞARI HEDEFLEYEN ÖĞRENCİLER İÇİN SON SENEYE BIRAKILMAMASI GEREKEN BİR KAVRAMDIR. BİZDE % 90 NASILDIR ÖĞRENCİ 5.6.7 DE YAZILISI İYİ GEÇECEK KADAR NOT ALIR OKULDAN SONRA TOP OYNAR, TV İZLER, GEZER SONRA 8. SINIFA GELİNCE EYVAH LGS HADİ DERS ÇALIŞ, PROGRAM YAP, GÜNDE 3 SAAT 5 SAAT GÜNDE 200 SORU MU 300 SORUMU. BU DURUM HEPİMİZ YAŞAMIŞIZDIR SPOR SALONUNA İLK GÜN GİDİP HAMLAYIP ERTESİ GÜN DAYAK YEMİŞ GİBİ OLMAYA BENZER. DÜZELİRMİ EVET AMA ZAMAN İSTER OZAMANA KADAR DA Bİ BAKMIŞIZ 2. DÖNEM TAM DÜZELDİ DERKEN Bİ BAKMIŞIZ SINAV GELMİŞ. BU SEBEPLE DERS ÇALIŞMA KÜLTÜRÜ BANA GÖRE MESLEK OLAN ÖĞRENCİLİĞİN OLMAZSA OLMAZ MİHENK TAŞIDIR VE BU KÜLTÜR 5. SINIFTAN İTİBAREN GÜNDE EN AZ 2 SAAT OLARAK ÇOCUKLARIMIZA AŞILANMALIDIR. BU 5. SINIFTAN İTİBAREN KİTAP OKUMA AĞIRLIKLI SONLARA DOĞRU TEST AĞIRLIKLI OLABİLİR. AMA GÜNDE EN AZ 2 SAAT. BUGÜN FEN LİSESİ HEDEFİNE ULAŞAN ÖĞRENCİLERİN ÇOĞU ORTAOKUL HAYATI BOYUNCA LGS Yİ DAHA İLK SINIFLARDAN HEDEFİNE KOYAN ÖĞRENCİLER. KUSURA BAKMAYIN 8. SINIFA GEÇİNCE HİÇ BİR EVLADIMIZA SİHİRLİ BİR DEĞNEK DOKUNMAYACAK. EKTİĞİNİN MEYVELERİNİ TOPLAYACAK.

6- DENEME KÜLTÜRÜ

DAHA ARA SINIFLARDAN İTİBAREN ÖĞRENCİ GÜNDEMİNDE OLMASI GEREKEN BİR KAVRAMDIR. BEN DENEME KELİMESİNİ; ÖĞRENDİĞİ, ÖĞRENEMEDİĞİ, YANLIŞ BİLDİĞİ VE KAÇIRDIĞI HER ŞEYİ AYIKLAMA VE TESPİT ARACI OLARAK TANIMLIYORUM. 3 SENEDİR YÜRÜTTÜĞÜM ORTAOKUL DENEME PROJEM BU SENE MEYVESİNİ VERDİ VE BU ÖĞRENCİLER LGS MATEMATİĞİ 15 NETİN ÜSTÜNDE ORTALAMA GENELİ DE 75 İN ÜSTÜNDE YAPTI. BU SEBEPLE DAHA ORTAOKUL İLK YILLARINDA HATTA 4. SINIF İTİBARİ DENEME SINAVLARINI DÜZENLİ YAPAN BUNUDA ANALİZ EDİP YANLIŞLARINA DÖNEN TEKRAR EDEN ÇOCUKTAN DAHA KIRALI YOKTUR.

7- KRİZ ANI YÖNETME BECERİSİ

LGS SON GÜNE KADAR 100 ÖĞRENCİME DE HEP ŞUNU SÖYLEDİM LGS BİR KRİZ ANIDIR VE BU KRİZİ O AN İYİ YÖNETEBİLEN ÖĞRENCİLER BAŞARILI OLACAKTIR. BU ASLINDA SINAVIN %30 UNU OLUŞTURAN BİR KISIMDIR. %70 LİK SINAV HAZIRLIĞI KISMINA GÖRE HER NE KADAR AZ BİR ORAN GİBİ GÖZÜKSEDE BİR ARABANIN KONTAK ANAHTARI GİBİDİR. NE KADAR GÜÇLÜ PAHALI VE İYİ BİR ARABANIZ OLURSA OLSUN KONTAK OLMADAN BİR DEMİR YIĞINIDIR. LGS DE FULL BEKLEDİĞİĞNİZ ÖĞRENCİNİZ BİLE BİR BAKMIŞSINIZ 10 DAKİKA SONRA SINAVI BIRAKIP ÇIKMIŞ. BURDA DA DEVREYE DOĞRU REHBERLİK VE YÖNLENDİRME GİRER. BEN ÖĞRENCİLERİME BU SINAVIN BİR DENEME SINAVI GİBİ GEÇMEYECEĞİNİ HER DAİM SÖYLEDİM . DENEME SINAVARINDA 20 -19 TÜRKÇE YAPMAN LGS DE BU KADAR YAPACAĞIN ANLAMINA GELMEZ DEDİM. ÇÜNKÜ HEM SINAV ZORLUĞUNUN BRANŞLARA GÖRE DEĞİŞECEĞİ GERÇEĞİ HEM DE SINAV ANI HEYECANI 20-19 TÜKÇE YAPIP TÜRKÇEDEN ÖYLE ÇIKIP INKILAP TARİHİNE GECECEĞİM FİKRİNİ KAFAYA KAZIYAN ÇOCUK İÇİN TAMDA KRİZ ANI ÇÖKÜŞÜ OLUR DEDİM Kİ NİTEKİM BİR KAÇ ÖĞRENCİ DE BU OLDU.
8- DOĞRU REHBERLİK
MALESEF GÜNÜMÜZDE EĞİTİM UZMANLARI, EĞİTİM KOÇLARI GİBİ BİR ÇOK YENİ UZMANLIK ORTAYA ÇIKMIŞ DURUMDA. BU SENE BENİM REHBERLİĞİMDEN ÇIKIP BU TÜR ONLİNE YADA YÜZYÜZE UZMANLARA YÖNELEN ÖĞRENCİLERİM BAŞARISIZ OLDU. BUNUN EN BÜYÜK SEBEBİ BEN O ÖĞRENCİNİN HEM MATEMATİK HEMDE REHBER ÖĞRETMENİYDİM NE YAPMASI GEREKTİĞİNİ NASIL BİR YOL İZLEMESİ GEREKTİĞİNİ BEN BİLİYORDUM AMA DENEME VE KİTAP KONUSUNDA SEN YAPACAKSIN SINAVDA OLACAK SÜPERSİN MÜTHİŞSİN SEN ÖZELSİN DİYE DİYE SINAV ANINDA YUKARDA BAHSETTİĞİM BİR KRİZ ANI TÜRKÇEDEN 45 DAKİKADA ÇIKMA DERKEN EN İYİ ÖĞRENCİMİZ HÜSRAN YAŞADI. DEDİĞİM GİBİ LGS SÜREÇ VE ADIM ADIM SİNDİRE SİNDİRE GİDEN BİR SÜREÇ. DENEMELERDE BEN ZOR DENEME YAPIYORUM OKULLARLA ARASINDA ÇOK UCURUM OLUYOR DİYEN VELİLER LGS DEN SONRA HEPSİ BANA HAK VERDİLER. BU SEBEPLE POPULİST BU TÜR OLUŞUMLARDAN UZAK DURALIM LÜTFEN . TABİKİ BU İŞİ HAKKIYLA YAPAN İÇİNİZE SİNEN VE MENUN OLDUĞUKLARINIZ MÜSTESNA.

9- ONLİNE YADA ÖZEL DERS KAVRAMLARI

ÇOCUĞUNUZA ONLİNE YADA YÜZYÜZE ÖZEL DERS TABİKİ ALDIRABİLİRSİNİZ AMA DİKKAT EDEREK VE SORGULAYARAK. MALESEF ÖZELLİKLE ORTAOKUL ONLİNE DERS PLATFORMU VELİLERİNİ İLGİ VE ALAKASINDAN DOLAYI BİR PAZAR HALİNE GELMİŞ DURUMDA. BELKİ SİZ VELİLER İÇİN MEBLA ÇOK KOMİK GİBİ DURSADA ÖZELLİKLE TOPLU DERSLERDE BAYA KAR BIRAKAN BİR İŞ OLMAKTADIR. DİKKAT EDERSENİZ İŞ DİYORUM EĞİTİM DEMİYORUM. NORMALDE LİSE MATEMATİK ZOR GİBİ GÖZÜKSEDE, ORTAOKUL MATEMATİK DAHA AKADEMİK VE PROFOSYONEL ANLATIM İSTEYEN KISIMDIR. AMA MALESEF KOLAY DİYE BİR ÇOK SAYFADA BİR ÇOK DERS DUYURUSU VAR. 4-5-6-7-8-9-10-11-12-TYT KPSS ALES PARA EDECEK NE VARSA HEPSİNİ ANLATIRIM DİYENLER..... FEN VEYA SINIF ÖĞRETMENİ OLUP BEN MATEMATİK ANLATIRIM DİYENLER... SİZ YETERKİ PARADAN HABER VERİN. BİR BAKIYORLAR NERDE TALEP VAR HEMEN BİR POST AÇ DERS VERİLİR SAATİ 10 LİRA 20 LİRA GEL VATANDAŞ GEL .... GEÇEN MERAK EDİP GİRDİĞİM BİR YAYINDA 6. SINIF MATEMATİK X LER YLER HAVADA UÇUŞUYOR İYİDE 6. SINIF X-Y GİBİ DEĞİŞKENLERLE ÇÖZMEK YOK Kİ ? BİRDE ORTAOKUL MATEMATİK OKUL ZAMANI YAYIN AÇAN VAR NECİ PEKİ BU OKULDA MI ? DIŞARDAMI ÖĞRETMEN Mİ ? DEĞİL Mİ ? YOKSA OKULDAN UZAKLAŞTIRMA MI ? İŞİNİ YAPANLAR DİPLOMA SAHİBİ OLANLARI TEZİH EDİYORUM ONLAR OKUYUNCA GÜLÜMSEYECEKTİR BİLE HOCAMIZ HAKLI DİYE ....

10- SON SÖZLER

İŞİN ÖZÜ LGS KAZANMA SÜRECİ ZOR OLAN AMA İMKANSIZ OLMAYANBİR SÜREÇTİR. BU SÜRECİ SAĞLIKLI VE BAŞARILI ATLATMAK İÇİN ÖNLEMLERİNİN ÇOCUKLARIN DAHA ADI ÇOCUKKEN ARA SINIFTA ALINMASI GEREKİR. DERS ÇALIŞMA VE SORUMLULUK KÜLTÜRÜ ÇOCUK YAŞTA KAZANAN ÖĞRENCİ HEM LGS HEMDE ERGENLİK SÜRECİ ÇATIŞMASINDAN SORUNSUZ ŞEKİLDE ÇIKACAKTIR.

HER EVLADIMIZIN EMEKLERİNİN KARŞILIĞINI ALMASI DİLEĞİYLE..

MEHMET ŞİMŞEK

MATEMATİK ÖĞRETMENİ.