HEDEF BELİRLEME

 

 • Okul döneminin başlaması ve yoğun istekleriniz üzerine ders çalışma olayına bir el atmak istedim.
 • Bir çoğumuz ders çalışmamız veya bir işe başlamamız gerektiğini bilsek de bir türlü gaza gelip işin başına oturamayız. Bu noktada ise motivasyon yoksunluğundan yakınırız. Bir konuya açıklık getirelim, hayattaki hedefleriniz için kendinizi dış faktörlere bağımlı kılarsanız, yarı yolda kalırsınız. Motivasyon olarak adlandırdığınız şeyi de dışarıdan beklemeyip kendiniz yaratmalısınız.
 • Peki bizi ders çalışma aksiyonuna iten ve masaya oturtan bu motivasyon dedikleri şey de nedir? Motivasyon bulmanız bu kadar zor ise, bunu denklemden çıkarıp yerine başka bir şey koymaya ne dersiniz?  Öncelikle ders çalışmanızın amacı ders çalışmak değildir. Ders çalışmak zaten bir hedef bile değildir. Ders çalışmak sadece sizi hedeflerinize götüren bir araçtır ve çalışmaya başlamak için öncelikle bir hedefiniz olmalıdır.

  Peki senin hedefin ne? Notlarını mı yükseltmek istiyorsun? Liseyi mi kazanmak istiyorsun, yoksa üniversiteyi mi? Peki hangi okulu?

   

  Hedefin olmadan ders çalışmak, gideceğin yer belli değilken elinde pusula ile ortalıkta koşturmaya benzer.

 • Öncelikle, Hedefini koy ve arkasında dur!

  Biraz önce rotamızı, motive olup ders çalışmaya başlamaktan, ders çalışıp hedeflerimize ulaşmaya çevirdik.

  Bu noktada “e peki nasıl çalışmaya başlayacağız” gibi bir soru söz konusu bile değil, motivasyon kelimesi bu denklemde yok ve o noktayı çoktan egale ettik. Asıl problem düzenli çalışıp uzun dönemde hedeflerimize nasıl ulaşacağımızdır.

   

  Düzenli çalışmamamızın ve işleri yarıda bırakmamızın nedeni emeklerimizin karşılığında anında ödül alamamanızdır. Diyelim 100 soru çözdünüz veya bir konu bitirdiniz, e peki sonra? Harcadığınız iki saat size ne kattı? Ne kadar geliştiniz?

  Yoldan çıkmamak için zihninizin tek ihtiyacı olan şey ilerlediğinizi gösteren bir işaretin olmasıdır. Tamda burda bu sitemizin amacı olan düzenli deneme çözümü  devreye girmektedir.

  Bir sonraki sınavda daha iyi sonuçlar almak veya daha daha yüksek netler çıkarmak ilerlediğinizi gösteren işaretlerdendir burda ise düzenli deneme  çözümü en  büyük etken olmaktadır.